Rolnictwo

ASF – jak przygotować swoje gospodarstwo?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
ASF – jak przygotować swoje gospodarstwo?

Rolnicy stale muszą dbać o to, aby zabezpieczać swoje gospodarstwa przed chorobami różnego rodzaju – jedną z nich, i to niezwykle groźną, jest ASF. Jak zadbać o dobrostan zwierząt i uchronić je przed chorobami?

Czym właściwie jest ASF?

ASF to skrót określający chorobę zwaną Afrykańskim Pomorem Świń. Jest to wirusowa choroba zakaźna o wysokim stopniu zaraźliwości, która dotyka zwierzęta z rodziny świniowatych (czyli świń i dzików). Pierwsze przypadki ASF w Europie odnotowano już pod koniec lat 50. XX wieku. Przez ogromną liczbę zwierząt, które padły na skutek zachorowania, nastąpił wielki kryzys na rynku mięsa wieprzowego. Po raz kolejny choroba zaznaczyła swoją obecność w Europie w XXI wieku.

Wirus ten nie stanowi zagrożenia chorobotwórczego sla ludzi i gatunków zwierząt innych niż świnie i dziki. ASF jest jednak chorobą, która rozwija się w bardzo szybkim tempie i zazwyczaj po około 7 dniach od zachorowania następuje śmierć zwierzęcia. Aby nastąpiło zakażenie, musi dojść do fizycznego kontaktu zwierzęcia z czynnikiem chorobotwórczym, jednak nie następuje to drogą powietrzną.

Co zrobić, aby zabezpieczyć gospodarstwo przed ASF?

Istnieją rozmaite sposoby na to, aby ochronić swoje stado przed Afrykańskim Pomorem Świń, zwane zasadami bioasekuracji. Te, które uznaliśmy za najbardziej wartościowe, wymieniamy poniżej.

Kupowanie świń z legalnych źródeł

Okazuje się, że jedną z licznych przyczyn pojawiania się ognisk choroby w naszym kraju jest nielegalny handel świniami. Chcąc kupić nowe zwierzę, warto zatem upewnić się, że przeszło ono właściwe kontrole i nie pochodzi z niewiadomego źródła.

Monitoring stanu zdrowia naszych zwierząt

Aby zwierzęta nie cierpiały, warto poddawać je regularnym inspekcjom i upewniać się, że wśród posiadanych przez nas świń nie ma zarażonych osobników. Jedynym sposobem, dzięki któremu można zwalczyć chorobę, jest zabicie i utylizacja tych świń, które podejrzane są o zachorowanie, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia reszty stada.

Używanie odpowiedniego wyposażenia

Osoby, które pracują w gospodarstwie w budynkach inwentarskich, powinny bezustannie używać odzieży i obuwia ochronnego. Ponadto wskazane jest wykładanie mat dezynfekcyjnych, które regularnie uzupełnia się substancjami dezynfekującymi.

Utrzymywanie czystości

Niezwykle ważne jest też dbanie o porządek w gospodarstwie. Warto stosować rozmaite metody dezynfekcji, korzystając przy tym ze specjalnych środków i wszelkich możliwych narzędzi. Zabiegi dezynfekcji powinno się wykonywać okresowo, a dokumentację potwierdzającą ich wykonanie przechowywać.

Oddzielanie świń od reszty zwierząt

Wśród polecanych metod na zabezpieczenie stada przed zakażeniem ASF jest trzymanie zwierząt w zamkniętych pomieszczeniach (poza tymi, które trzyma się w systemie otwartym), dodatkowo zabezpieczonych przed materiałem zakaźnym. W przypadku zamkniętych pomieszczeń są to specyficzne drzwi, czy też siatki ochronne, a w przypadku systemu otwartego jest to specjalnego rodzaju ogrodzenie. Ponadto, świnie pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w kontakt z dzikami czy też zwierzętami domowymi.

Dbanie o dietę zwierząt

Hodowane świnie nie powinny przyjmować żadnych kuchennych odpadków, lecz pełnowartościową paszę, która pomoże utrzymać je w dobrym zdrowiu. Ponadto pasze, które przyjmują, należy odpowiednio zabezpieczać przed zwierzętami wolnożyjącymi.

Zdj. główne: mali maeder/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*