Cyfryzacja w przemyśle spożywczym rozpoczęła się od ponad 30 lat temu przy wsparciu innowacji technologicznych. Transformacja cyfrowa przyczyniła się do redukcji kosztów i optymalizacji produkcji żywności ze względu na pojawienie się rozwoju aplikacji mobilnych, zautomatyzowanego przetwarzania, robotów i big data. W związku z tym technologia żywnościowa sprawiła, że jest głównym czynnikiem, który ratuje kilka obszarów przed zagrożeniem niedoborem żywności, zwłaszcza w Afryce i niektórych częściach Ameryki Północnej.
Niestety pojawienie się pandemii lub innych niewiadomych zakłóca przemysł spożywczy. W związku z tym kryzys gospodarczy rozprzestrzenił się na całym świecie z Ameryki do Europy i Azji, prowadząc do wzrostu stopy bezrobocia i spadku dochodów społecznych. Popyt na żywność wydaje się osiągać nowy szczyt w nadchodzącej dekadzie, który obciąża zarówno sektor biznesowy, jak i polityczny. Aby sprostać ostatnim wyzwaniom z pomocą przychodzą współczesne, nowoczesne rozwiązania w przemyśle spożywczym.
Oczywiście, istnieje mnóstwo sprzętów, bez których przemysł spożywczy byłby o wiele mniej wydajny. Mowa tutaj o sprzęcie, który znajduje się na stronie https://gastro-pol.pl/. Niezastąpione będą nawet dmuchawy, które zakupisz między innymi na stronie https://czemar.pl/pl/14-dmuchawyy.
Niewątpliwie cyfryzacja przemysłu spożywczego korzysta z nowych źródeł.Pojawienie się IoT, przetwarzania w chmurze lub monitorowania ma głęboki wpływ na firmy z branży spożywczej, zwłaszcza na usługi gastronomiczne i produkcję żywności. Ta cyfrowa transformacja pozornie wyeliminowała kilka tradycyjnych modeli biznesowych, które odmawiały przyjęcia nowej technologii i innowacji.
Wraz ze wzrostem nowoczesnego stylu życia ludzie stają się coraz bardziej zajęci, zwłaszcza w miastach lub na przedmieściach, w których pojęcie wygody jest czymś wymagającym na rynku żywności i napojów, który jest jednym z najbardziej dochodowych obszarów dla większości firm. W tym przypadku branża food-tech przeistacza się, aby dostosować się do szybkich zmian preferencji klientów.
W tej dekadzie termin sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT) i komunikacja maszynowa uformowały kolejną normę w branży technologii spożywczych, która jest uważana za typowego przedstawiciela transformacji cyfrowej. Ostatnio globalna produkcja żywności i usługi wychodzą poza czasy tradycyjnego przetwarzania, aby włączyć w cały proces koncepcję sztucznej inteligencji.
W dzisiejszym świecie dane odgrywają główną rolę, umożliwiając optymalizację całej produkcji. Dzięki temu powstaje kilka niestandardowych aplikacji mobilnych lub internetowych na rzecz przyspieszenia innowacji w branży spożywczej i napojów. Ogólnie rzecz biorąc, cyfrowa transformacja pozornie przyczyniła się do zmiany każdego zakątka życia, co wpływa na wszystkich i wszystko, w tym dystrybucję żywności, sprzedawców detalicznych, produkcje i restauracje. W związku z tym pozwala firmom zamieniać wyzwania w możliwości.
W kontekście technologii przetwarzania żywności i technologii w usługach spożywczych, zautomatyzowane maszyny i roboty wykorzystywane są do kontrolowania jakości żywności. Dodatkowo zapewnia to stabilność fabrykom żywności, a nawet restauracjom, które wymagają optymalizacji zarządzania zapasami.
W wielu częściach Europy Północnej roboty są wszechstronnie eksploatowane, a ich liczba roczna wzrasta o około 20%. Obecnie w Europie pracę ludzką przejęło około 30 000 robotów. Roboty pomagają firmom zajmującym się żywnością i napojami przełamywać ograniczenia dotyczące niebezpiecznych lub precyzyjnych prac. Na przykład w przypadku rozbioru mięsa, program JBS dla robotów rzeźniczych ograniczył obrażenia u pracowników.
Zdjęcie główne: sorapolujjin/Adobe Stock