Logistyka

Co ma wpływ na sprawną logistykę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co ma wpływ na sprawną logistykę?

Efektywna logistyka to planowanie. Polega na zaopatrzeniu się w towary, magazynach i dostawie produktów do miejsca docelowego. Celem planowania jest uzyskanie maksymalnej pracy w jak najkrótszym czasie, a także dążenie do maksymalizacji zysków. Dobry kierownik ds. logistyki zadba zatem o planowanie z dużym wyprzedzeniem, aby wyeliminować wszelkie opóźnienia w łańcuchu dostaw. 

Trzeba być jednak przygotowanym również na nieprzewidziane okoliczności. Sytuacje te mogą być związane z:

• produktami (pozyskiwanie, zakupy i produkcja),

• niedostępnością transportu,

• wszelkimi problemami wewnętrznymi w organizacji.

Automatyzacja

W dobie automatyzacji technologia odgrywa ważną rolę w zwiększaniu efektywności przedsiębiorstwa. Istnieje wiele sposobów na zautomatyzowanie procesu logistycznego, w tym śledzenie i monitorowanie każdej dostawy.

Oprogramowanie

Oprogramowanie procesów biznesowych, takie jak SAP ERP, może być zintegrowane, co zapewnia terminowe aktualizacje dotyczące przepływu towarów. Operator i klient uzyskają szczegółowe informacje dotyczące:

• towarów wysyłanych od dostawcy,

• zakupu towaru w magazynie,

• dostawy towaru do miejsca przeznaczenia.

Znacząco oszczędza to czas, ponieważ eliminowana jest ręczna ingerencja. Co więcej, dokładne śledzenie pomaga w poprawie ogólnego zarządzania całym procesem.

Inne, równie efektywne rozwiązania, znajdziesz na stronie optimes.syneo.pl.

Robotyzacja

Roboty wykonują określone funkcje na żądanie systemu realizacji zamówień. Proces zamówienia automatycznie powiadamia roboty w magazynach i uruchamia przepływ procesów

Roboty mogą być używane do zarządzania procesami i strategią wysyłek przychodzących i wychodzących. Dzięki trendom w automatyzacji i robotyce firmy łańcucha dostaw będą miały narzędzia i zasoby niezbędne do zwiększenia przepustowości i skrócenia cyklu od zamówienia do dostawy.

Internet rzeczy (IoT)

IoT to sieć urządzeń fizycznych osadzonych w elektronice, oprogramowaniu, czujnikach, siłownikach i łączności, które umożliwiają tym rzeczom łączenie się i wymianę danych, stwarzając możliwości bardziej bezpośredniej integracji świata fizycznego z systemami komputerowymi, co skutkuje poprawą wydajności, korzyściami ekonomicznymi i zmniejszonym ludzkim wysiłkiem. IoT może pomóc w integracji komunikacji, kontroli i przetwarzania informacji w różnych systemach transportowych. Zastosowanie rozciąga się na wszystkie aspekty systemów transportowych (tj. pojazd, infrastrukturę oraz kierowcę). Dynamiczna interakcja między tymi elementami systemu transportowego umożliwia komunikację między pojazdami, inteligentną kontrolę ruchu, inteligentne parkowanie, elektroniczne systemy poboru opłat, zarządzanie logistyką i flotą, kontrolę pojazdów oraz bezpieczeństw. W logistyce i zarządzaniu flotą platforma IoT może stale monitorować lokalizację i stan ładunku i aktywów za pomocą czujników bezprzewodowych i wysyłać określone alerty w przypadku wystąpienia wyjątków w zarządzaniu (opóźnienia, uszkodzenia, kradzieże itp.).

System Zarządzania Magazynem

Efektywne zarządzanie logistyką jest niepełne bez odpowiedniego zarządzania magazynem. Magazynowy system informatyczny (WMS) to aplikacja przeznaczona do wspierania i optymalizacji funkcjonalności magazynu oraz zarządzania centrum dystrybucyjnym.

WMS wykorzystuje bazę danych skonfigurowaną do obsługi operacji magazynowych, zawierającą różnorodne standardowe elementy magazynowe, takie jak indywidualne jednostki magazynowe (SKU), które są obsługiwane i przechowywane, np. waga, wymiary, opakowanie kartonowe, automatyczne etykiety identyfikacyjne (kody kreskowe) i spis według lokalizacji z datą produkcji. Obejmuje to lokalizacje magazynów i drzwi doków (np. indywidualny numer), a także oczekiwane wskaźniki wydajności pracy według funkcji lub czynności.

Wydajny system transportowy

Transport jest kluczowym czynnikiem w określaniu ogólnych kosztów logistycznych przedsiębiorstwa. Firmy nieustannie starają się znaleźć najbardziej wydajny i opłacalny sposób dostarczania swoich produktów z punktu A do punktu B.

Niektóre czynniki w zakresie zapotrzebowania na transport obejmują określenie najlepszej trasy dostawy, opłacalne opakowanie zapewniające niskie inwestycje i bezpieczeństwo towarów, a także czas realizacji w celu zapewnienia różnych opcji modalnych, takich jak kolej lub barka, które mogą być znacznie bardziej opłacalne. Inne czynniki to odległość od klienta do magazynu lub rodzaje produktów i usług, które są krytyczną kwestią, wpływającą na dostawę i jakość produktów.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*