Przemysł

Malafor. Wzornictwo przemysłowe Agaty i Pawła Pomorskich

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Malafor. <strong>Wzornictwo przemysłowe</strong> Agaty i Pawła Pomorskich

Studio Malafor to wylęgarnia designerskich rzeczy – znajdziemy tu zachwycające meble, dodatki i dzieła sztuki, tworzone w nawiązaniu do idei ekologii i recyklingu. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Początek studia Malafor

Malafor to skrót od zwrotu małe laboratorium formy. Ta marka i studio w jednym istnieje na polskim rynku już kilkanaście lat, bo do 2004 roku. Pomysłodawcami studia Malafor są Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski – absolwenci Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jak dokładnie wygląda historia powstania Malafora? 

W 2003 r. Agata otrzymała Nagrodę Prezydenta RP za najlepszy dyplom uczelni artystycznej (za koszyk zakupowy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim). Oprócz wyróżnienia designerka otrzymała propozycję wystawy w prestiżowej warszawskiej Królikarni, co zapoczątkowało powstanie studia Malafor (artystka miała do zagospodarowania aż 100 m² wystawy, musiała więc zacząć intensywnie projektować wraz z mężem, aby mieć co pokazać odbiorcom).

Z czego słynie studio Malafor?

Twórcy studia Malafor często w swoich projektach nawiązują do regionu nadbałtyckiego, lubią szukać nowych zastosowań dla powszechnie znanych materiałów (w opinii designerów papier może służyć np. do siedzenia).

Nieobca jest im idea recyklingu i ekologii. W 2012 para otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Award za projekt “Blow Sofa” – oryginalną sofę zrobioną w 100% z materiałów z recyklingu m.in. papierowych worków. Ten ekologiczny, nietuzinkowy mebel do dziś jest w ofercie sprzedażowej i stanowi jedną z wizytówek studia. Jakie przedmioty sygnowane znakiem Malafor może kupić każdy miłośnik dobrego designu?

Co powstaje w studiu Malafor?

Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski produkują funkcjonalne przedmioty użytkowe (w krótkich seriach), które zawsze mają proste kształty i są łatwe w złożeniu. Designerzy oferują nam bogaty wybór nowoczesnych mebli (m.in. fotele, kanapy, krzesła, stoły), oświetlenia i dodatków do domu. W skład oferty produktowej studia wchodzą też artystyczne zdjęcia i obrazy.

To inspirujący i twórczy designerzy dobrze znani w Trójmieście. Ich produkty są wyjątkowe i niszowe – z pewnością nie przemawiają do mas, ale nie na tym zależy tej utalentowanej parze.

Najciekawsze meble studia Malafor

Szczególnie interesująco prezentują się dębowe siedziska pniaki w blaszanej otulinie – to jeden z najbardziej znanych projektów Malafora (bestseller). Dzięki poręcznemu uchwytowi możemy przenosić je z miejsca na miejsce. Inspiracją do ich powstania były zwykłe, wiejskie pieńki, które artyści nieco unowocześnili, nadając tym meblom nowy wymiar. Innym wyróżniającym się projektem jest sofa yacht – dmuchana sofa z niezwykle odpornej tkaniny żaglowej (nadaje się zarówno do zastosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz). Sofa jest nie tylko ekstremalnie wytrzymała, ale też łatwo się składa i jest bezproblemowa w transporcie.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci was do bliższego zapoznania się z marką Malafor, która bez wątpienia jest tego warta.

Zdjęcie główne: Theme Photos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*