Logistyka

Oznaczenia, które muszą znaleźć się w budynku przemysłowym

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Oznaczenia, które muszą znaleźć się w budynku przemysłowym

Budynek przemysłowy jest miejscem, w którym konieczne jest ścisłe przestrzeganie przepisów BHP. W innym wypadku hala przemysłowa, fabryka lub magazyn będą miejscami niebezpiecznymi dla pracowników. Przestrzeń przemysłowa powinna być usystematyzowana za pomocą stosownych oznaczeń. Zobacz, jakie znaki muszą znaleźć się w takim budynku, i w jakich strefach je umieścić. 

Oznaczenia w parku maszynowym

W fabryce nie brakuje ogromnych maszyn, których obsługą zajmować mogą się tylko osoby odpowiednio do tego przeszkolone. Wejście do parku maszynowego musi być specjalnie oznaczone, by nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji dla osób niepożądanych.

Poza wejściem do przestrzeni z maszynami, każde stanowisko zrobotyzowane powinno być nazwane, oznaczone, na przykład nazwą oraz przeznaczeniem maszyny na danym stanowisku. Specjalistyczne oraz ogólne oznaczenia powinny znajdować się w pewnej odległości od obiektu, a ich forma graficzna powinna spełniać wyznaczone normy oraz być zauważalne z daleka. Znaki muszą też być czytelne, zarówno ich czcionka, jak i kolory na oznaczeniach muszą być wybrane w taki sposób, by można było je odczytać z odpowiedniej odległości.

Oznaczenia w przestrzeni magazynowej

Magazyn jest przestrzenią, w której wiele rzeczy może pójść nie tak. Jest tam mnóstwo towarów, ciężkich ładunków na dużych wysokościach, a między tym wszystkim krzątają się pracownicy i jeżdżą wózki widłowe. Ta przestrzeń musi być odpowiednio oznaczona, a do tego zabezpieczona tak, by nikt niepowołany nie miał do niej dostępu.

Regały, półki oraz szafy muszą być stabilne, wzmacniane i przymocowane do sufitu i podłogi lub ścian magazynu, by nie chwiały się i nie stwarzały zagrożenia dla przebywających w ich pobliżu osób, Solidne szafy z dodatkowymi zabezpieczeniami przed otwarciem ich kupisz na https://unotel.pl/.

Oznaczenia miejsc i substancji niebezpiecznych

Każde miejsce pracy powinno posiadać szafkę lub całe pomieszczenie, w którym przechowywana jest chemia, środki do pielęgnacji maszyn czy do czyszczenia. Miejsca, w których trzymane są takie chemikalia, nieważne czy to płyn do toalet, czy smar miedziany, na drzwiach szafy lub specjalnego schowka muszą znaleźć się znaki informujące i ostrzegające, co znajduje się w środku.

Ma to znaczenie nie tylko dla ekipy sprzątającej i zajmującej się utrzymaniem magazynu, hali produkcyjnej i maszyn, lecz także dla innych pracowników, którzy mogliby przez pomyłkę trafić na substancje dla siebie niebezpieczne. Kontakt z substancją żrącą, zawartą na przykład w przemysłowym płynie do czyszczenia, bez odpowiedniego stroju, rękawic czy gogli może skończyć się oparzeniami skóry i układu oddechowego, a także uszkodzeniem wzroku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoi pracownicy są bezpieczni, zadbaj o oznaczenia wszelkich schowków, szafek i pomieszczeń gospodarczych.

Przepisy BHP zostały stworzone po to, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort zarówno pracownikom, jak i ich pracodawcom. Ich przestrzeganie jest najpewniejszym sposobem na to, by zadbać o wszystkich zatrudnionych. Każdego nowego pracownika należy oczywiście przeszkolić w zakresie BHP, a obowiązkiem szefa jest egzekwowanie przestrzegania tych zasad, ponieważ tylko w ten sposób można upewnić się, że fabryka będzie funkcjonowała prawidłowo.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*