Rolnictwo

Sezon na truskawki już rusza. Kiedy jest najlepszy czas na zbiory?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Sezon na truskawki już rusza. Kiedy jest najlepszy czas na zbiory?

Truskawek w tym roku nie będzie dużo. Tegoroczne ceny owoców kształtują deszczowa pogoda i niskie temperatury. 

Co roku od wiosny czekamy na aromatyczne, słodkie i zdrowe truskawki. Owoce te są jednymi z najbardziej lubianych odmian owoców jagodowych. Ze względu na małą ilość słońca i niskie temperatury w kwietniu tegoroczny sezon na zbiory opóźnił się o dwa tygodnie. 

Na krajowym rynku ogrodniczym dostępnych jest kilkadziesiąt odmian truskawek. Wczesne odmiany pojawiają się w sklepach od końca maja od początku czerwca, a późne owocują do końca lipca. Zbiory większej części zwykłych odmian kończą się w czerwcu po ok. 3–4 tygodniach. Uprawiane w szklarniach dostępne są od połowy kwietnia do końca listopada. 

W sklepach znajdziemy też truskawki sprowadzane z Hiszpanii, Włoch czy Niemiec. W tym roku ze względu na mrozy na półwyspie apenińskim i przymrozki w Niemczech jedynie hiszpańskie plantacje przyniosły plon. 

Hodowcy truskawek skarżą się na najgorszy sezon od 30 lat. Ze względu na duże ilości opadów spora część zbiorów zgniła i nie dało się ich zebrać. Z pewnością cena owoców nie będzie niższa niż przed rokiem. Średnio będziemy musieli wydać na nie około 10 zł za kilogram.

Przeczytaj też: https://industrialy.pl/rolnictwo/na-czym-polega-strategia-od-pola-do-stolu/

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*